Ogłoszenia Duszpasterskie
3 Niedziela Wielkanocna
04.05.2025 r.

1.Od poniedziałku rozpoczynamy Biały Tydzień. Dzieci Pierwszokomunijne zapraszamy codziennie na godzinę 18.00.

2.W poniedziałek dzieci, które rok temu przystąpiły do Pierwszej Komunii Świętej w naszej parafii będą obchodzić rocznicę tej uroczystości. Msza w intencji tych dzieci, na którą serdecznie zapraszamy o godzinie 18.00.

3. Wspólnota mężczyzn św. Józefa zaprasza na spotkanie formacyjne mężczyzn w poniedziałek po wieczornej Mszy w salce klasztornej.

4. We wtorek czwarty tydzień nowenny przed uroczystością św. Antoniego z Padwy. Modlitwy nowenny odmawiamy po porannej Mszy.

5. W czwartek przypada uroczystość św. Stanisława biskupa i męczennika, głównego patrona Polski.

6. W sobotę o godzinie 18.00 w Domu Serca odbędzie się zebranie organizacyjno-informacyjne przed franciszkańską rowerową pielgrzymką na Jasną Górę.

7. W przyszłą niedzielę po Mszy o godzinie 7.30 Trzeci Zakon św. Franciszka zaprasza osoby zainteresowane duchowością franciszkańską na spotkanie do salki klasztornej.

8. Nabożeństwa majowe w dni powszednie o godzinie 17.30 w niedziele o godzinie 18.00.

9. Zachęcamy do udziału w 17 rowerowej pielgrzymce na Jasną Górę. Szczegóły na plakatach w gablotach.

10. W minionym tygodniu do wieczności z naszej wspólnoty parafialnej Pan Bóg powołał śp. Genowefę Przewłocką lat 94. Wieczny odpoczynek racz jej dać Panie…


400 lat franciszkanów

565 lat franciszkanów

we Wschowie

We Wschowie początki fundacji franciszkańskiej sięgają roku 1457, kiedy to mieszczanie i magistrat królewskiego miasta Wschowy, ofiarowali bernardynom teren pod budowę kościoła i klasztoru. W 1462 r. z ofiar mieszczan i okolicznej szlachty zbudowano kościół i klasztor pod wezwaniem św. Franciszka z Asyżu i św. Bernardyna ze Sieny. Klasztor początkowo należał do prowincji czesko-austriackiej.

W roku 1467 wszedł w skład nowo powstałej polskiej prowincji obserwantów. W latach 1456 – 1558, klasztor pomyślnie się rozwijał, a zakonnicy prowadzili bez większych przeszkód swoją działalność duszpasterską.

 

Czytaj dalej na temat historii klasztoru

 

 

800 lat zakonu

1W 1209 roku św. Franciszek z Asyżu założył nowy zakon w Kościele. Siebie i swoich towarzyszy nazywał braćmi mniejszymi (łac. fratres minores) - chciał przez to podkreślić, że ich życie ma polegać nie na wywyższaniu się, ale na świadomym wyborze małości (łac. minoritas), uniżoności.

2Do takiej postawy zachęcał Chrystus w Ewangelii, a Franciszek nakazał w regule praktykować życie w ubóstwie i uniżeniu. Pierwszych zakonników nazywano Pokutnikami z Asyżu, dopiero później przyjęła się nazwa franciszkanie (od imienia św. Franciszka). Do XV wieku istniał jeden zakon franciszkański.

3W wyniku uwarunkowań na tle kulturowym, historycznym, geograficznym oraz na skutek różnic w praktycznym stosowaniu reguły, w XV i XVI w. wyłoniły się istniejące do dzisiaj trzy niezależne zakony franciszkańskie: Zakon Braci Mniejszych Konwentualnych, Zakon Braci Mniejszych i Zakon Braci Mniejszych Kapucynów.

800 lat zakonu